This book developed by ©Academy Global Learning 2020
All rights reserved under ©Academy Global Learning 2020. No part of this publication may be reproduced, stored in a retrieval system, or transmitted in any form or by any means, electronic, mechanical, photocopying, recording, or otherwise, without the prior written permission of the copyright owner.
Designed By:
Christian Alas
Created and illustrated By:
Angelo Romero and Camilo Sanabria
Robotid
Robotid on väga nutikad masinad, mis täidavad mitmesuguseid funktsioone ja muutuvad tehnoloogiaajastu edenedes üha populaarsemaks. On palju arutletud selle üle, mis kvalifitseerub robotiks, ja tavaliselt paistavad silma mitmed omadused. Robot on kunstlikult loodud, programmeeritav, suudab tajuda ja muuta oma keskkonda ning teha koordineeritud liigutusi.
Robotite areng on olnud üsna ulatuslik, alustades kunstinimeste ideest. Vana-Hiinas ning juudi ja Kreeka mütoloogias kirjeldati savist valmistatud hiiglaslikke olendeid kui mitte-inimlikke kuulekaid olendeid. Järgmine suur samm tehti aastal 1206, kui sihikindel ja uudishimulik leiutaja Al-Jazari lõi esimese programmeeritava humanoidroboti. See oli paat nelja automaatse muusikuga, mida kasutati külaliste lõbustamiseks. Loomulikult oli Al-Jazari oma leiutise üle vaimustuses.
Veel üks suur läbimurre, mis ületas varasemaid edusamme, toimus 1738. aastal, kui Jacques de Vaucanson näitas oma oskusi, luues mehaanilise pardi, mis sõi, seedis ja lehvitas tiibu. Need esialgsed disainid ei olnud täiuslikud ja olid tõenäoliselt ebastabiilsed, kuid need sillutasid teed sellele, mis pidi järgnema.
Tänapäeval pakuvad robotid mitmesuguseid igapäevaseid ja eripäraseid lahendusi probleemidele. Nad suudavad meid aidata mitmel moel ja on juba ühiskonda sulandunud. Nende kasutusvaldkonnad võib jagada kahte kategooriasse: tööd, mida robot suudab teha paremini kui inimene, ja tööd, mis on inimesele ohtlikud.
Esimest kasutatakse siis, kui robotid suudavad suurendada tootlikkust, täpsust ja vastupidavust. Teist kategooriat kasutatakse ohtlike ülesannete puhul. Mõnel juhul sobivad robotid tootmiskeskkonnas inimestega hästi kokku. Samuti võivad inimesed olla rõõmsameelsed ja sõbralikud, samas kui robotitel puudub tõeline isiksus. Robotid on tunnetest täiesti teadmatud.
Kuigi praeguseid roboteid ei peeta veel nii arenenuks, et nad võiksid ühiskonnale ohtu või kahju kujutada, on hirmud ja mured robotite üle korduvalt ette nähtud paljudes raamatutes ja filmides.
Need hirmud on piisavad, et panna arendajad muretsema ja on takistanud mõningaid teadlasi oma tööd jätkamast. Peamine hirm on see, et robotite intelligentsus ja tegutsemisvõime võiksid ületada inimeste omad ning et nad võiksid muutuda nii teravalt intelligentseks, et neil tekiks soov inimkond üle võtta.
Kui robot peaks muutuma piisavalt võimekaks ja ühel päeval otsustama oma võimu kehtestada, tekitaks see inimestele probleeme. See on küsimus, mida tuleb tõsiselt kaaluda, kuid paljud teadlased kaitsevad kirglikult oma seisukohta, et arendustööd tuleb jätkata.
Isegi ilma halbade programmeerimisvigadeta võib robot, eriti see, mis liigub vabalt inimkeskkonnas, kujutada ohtu inimestele oma suure massi, ratsionaalse mõtlemise puudumise ja spontaansete rikete võimaluse tõttu.
Kui robot peaks kellelegi otsa kukkuma või otsa sõitma, võiks see ohvrile palju kahju tekitada. Robotite kujundamine ja programmeerimine nii, et need oleksid olemuslikult ohutud, on üks suuremaid väljakutseid, millega motiveeritud teadlased täna silmitsi seisavad, ning see jätab paljud segadusse. Paljudele küsimustele robotite kohta pole veel vastuseid leitud. Kuid olge kindlad, et kui nende ohutu kasutamine on tagatud, tervitatakse neid rõõmsa ja elevil vastuvõtuga.